Vispasaules Tuberkulozes diena 2020 – IR LAIKS!

24/03/2020

Katru gadu 24. martā pasaulē atzīmē Vispasaules Tuberkulozes dienu. Tās mērķis ir paaugstināt sabiedrības izpratni un informētību par bīstamās infekcijas slimības – tuberkulozes (turpmāk – TBC) ietekmi un izplatību. 1882.gada 24. martā dr. Roberts Kočs paziņoja, ka ir atklājis baktēriju, kas izraisa TBC, tādējādi atverot durvis slimības diagnosticēšanai un ārstēšanai.

Lai gan saslimšana ar TBC ir novēršama un pati slimība ir ārstējama, aizvien pieaug zāļu rezistentu TBC slimnieku skaits, tādējādi apdraudot ieguldītās pūles, lai apkarotu TBC epidēmiju. Ik dienas no TBC pasaulē mirst 4 000 cilvēku.

Latvijā VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” (turpmāk – Slimnīca) ir vienīgā ārstniecības iestāde, kas nodrošina psihiski slimu, zāļu rezistentu tuberkulozes pacientu paliatīvo aprūpi. 2019. gadā Slimnīcā ārstējās 36 psihotuberkulozes pacienti, salīdzinot ar 2018. gadu, pacientu skaits samazinājies par 38%. Lai gan Slimnīcā psihotuberkulozes pacientu skaits samazinās, tas nebūt neatspoguļo reālo situāciju pasaulē.  Kopumā 2018. gadā zāļu rezistentu tuberkulozes pacientu skaits pārsniedza 484 000, savukārt, ar tuberkulozi 2018. gadā pasaulē saslima ap 10 milj. cilvēku. No 2000. līdz 2018. gadam visā pasaulē ir izglābtas 58 milj. TBC slimnieku dzīvības.

IR LAIKS!

Pagājušā gada septembrī pasaules valstu līderi Ņujorkā pirmo reizi pulcējās augsta līmeņa samitā, lai vienotos par kopējiem stratēģiskiem mērķiem un rīcības plānu TBC apkarošanai visā pasaulē. Šis vēsturiskais samits ir pamats šī gada Vispasaules TBC dienas sauklim “IR LAIKS!”.

“IR LAIKS!” norāda, ka nevar zaudēt ne mirkli, lai īstenotu rīcības plānu un sasniegtu nospraustos mērķus, lai ierobežotu TBC izplatību un glābtu miljoniem dzīvību visā pasaulē. Ir svarīgi novērst trūkumus veselības aprūpes sistēmās globāli, tādējādi veicinot valstu sadarbību ar Pasaules Veselības organizāciju TBC vienotai apkarošanai. Mērķi atspoguļo iniciatīva “Diagnosticē. Izārstē. Visus. #NēTBC”.  

Fakti par TBC pasaulē

  • Vienai trešdaļai TBC slimnieku nav pieejama kvalitatīva veselības aprūpe;
  • Vairāk kā 50% bērnu, kam diagnosticēta TBC, nav iespēja saņemt veselības aprūpes pakalpojumus;
  • Tikai vienam no trijiem zāļu rezistentiem TBC slimniekiem ir pieejama ārstēšana;
  • Preventīva ārstēšana var apturēt TBC infekcijas aktivizēšanos;
  • Gandrīz 50% no HIV pacientiem, kam diagnosticēta TBC, nav pieejama ārstēšana.

 

Atpakaļ